1 sierpnia 1944r. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Zaciekłe walki dotknęły również „Antonin”, prowadzony przez Księży Orionistów.
Tak wspomina to jeden z uczestników tych wydarzeń: „1 sierpnia rozpoczęło się Powstanie Warszawskie o godz. 17.00 – wybiła tzw. godz. „W”. Tym samym i na terenie naszego Zakładu rozpoczęły się walki, a zaczęło się od eksplozji filipinek tuż pod oknami. Pierwsze strzały wystraszyły Niemców przebywających w naszym domu, ale szybko zareagowali chwytając za broń i wybiegając z budynku do swoich samochodów po amunicję, której częściowo nie zastali. Następnie obstawili cały budynek blokując drzwi wejściowe do niego, tworząc solidną warownię utrudniając w ten sposób jego zdobycie.(…)

Trzeba w tym miejscu podkreślić wielkie bohaterstwo m.in. niektórych wychowanków. W sumie w tej walce zginał jeden Niemiec, natomiast straty powstańców były znacznie większe.”
Fragment pochodzi ze “Wspomnień Antoniaków”.
Opis miejsca pamięci przy ulicy Barskiej 4:
___________________________________________________________
Akcje i działania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów można wspierać na stronie https://pomagamzradoscia.pl/