– Bóg potrzebuje człowieka, aby objawić swoje miłosierdzie – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Kole, prowadzonym przez siostry orionistki, w czasie obchodów Światowego Dnia Chorego, 11 lutego.
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na podwójną płaszczyznę uzdrowień dokonywanych przez Jezusa, który leczy duszę i ciało człowieka oraz właściwe rozumienie słowa „Effata”, które Zbawiciel wypowiedział do głuchoniemego. Pokreślił również, że Jezus zaprasza człowieka, aby w swojej chorobie i cierpieniach jednoczył się ze Zbawicielem, który sam przeszedł drogę krzyża w Wielki Piątek. – Jeżeli Pan Jezus proponuje człowiekowi, aby zechciał swoje cierpienie fizyczne dołączyć do Jego cierpienia, możemy być pewni, że On rozumie człowieka cierpiącego – mówił biskup włocławski.
W dalszej części wyjaśnił znaczenie gestu nałożenia rąk, o który proszony był Jezus przez towarzyszy głuchoniemego. – Ten gest obecny jest dziś w sakramencie chrztu, święceń czy namaszczenia chorych. W tym geście ukazujemy władzę Chrystusa – tłumaczył homilista.
Zwracając się do osób opiekujących się chorymi, porównał ich pracę do posługi samarytańskiej, pełnej czynów miłosierdzia. – Również do nich Jezus mówi dziś: otwórz się, to znaczy: zobacz coś więcej niż tylko posługę socjalną, charytatywną, społeczną, ale przede wszystkim udział w misji samego Boga, który jest miłosierny – tłumaczył homilista wskazując, że Bóg posługuje się ludźmi. – Aby miłosierdzie mogło się dokonywać, Pan Bóg potrzebuje człowieka: jego rąk, nóg i oczu, aby w ten sposób mogło się objawiać miłosierdzie Boga do człowieka – przekonywał hierarcha.
 
Nawiązując do przeżywanego wspomnienia liturgicznego bp Wętkowski powiedział, że Lourdes jest celem pielgrzymek ludzi chorych. Przypomniał jednak, że Maryja podczas tamtejszych objawień wzywała przede wszystkim do nawrócenia i pokuty.
Podczas Eucharystii podopieczni domu opieki przyjęli sakrament namaszczenia.
 
_________________________________________________
https://pomagamzradoscia.pl/